پیش نویس ها

مجله اینترنتی

10 راز شگفت انگیز کیهان

شنبه, ۷ شهریور ۱۳۹۴، ۰۴:۱۷ ق.ظ

1- انرژی خلأ

فیزیک کوانتوم می گوید بر خلاف آنچه به نظر می رسد، فضای خلأ خالی نیست و حبابی از زرات اتمی به طور دائم در حال ایجاد و نابود شدن هستند. با توجه به نظریه نسبیت عام، به وجود آمدن این ذرات زودگذر سبب تولید نیروی ضد گرانشی می شود، با این حال هنوز مشخص نیست که چه عاملی سبب انبساط سریع جهان می شود.

۲ – اختروش ها
اختروش ها(Quasar) مانند چراغ هایی نورانی فضا را روشن کرده اند، آنها بازماندگان روزگار پر آشوب اولیه جهان هستند. کوازارها می توانند انرژی بیشتری از صدها کهکشان تولید کنند. دانشمندان احتمال می دهند اختروش ها تشکیل شده از سیاه چاله های غول پیکری باشند که در قلب کهکشان های دور دست قرار گرفته اند.

۳ – نوترینوها
نوترینوها ذراتی ابتدایی با بار الکترونی خنثی و بدون وزن هستند که می توانند از میان دیواری چند صد کیلومتری از سرب عبور کنند. این ذرات شبح مانند از میان قلب آتشین ستاره های قدرتمند و انفجار ابرنواخترها از ستارگان در حال مرگ زاده می شوند. دانشمندان آشکار سازهایی را در زیر زمین و دریا برای شناسایی آنها قرار داده اند، همچنین آشکارسازی درون تکه بزرگی از یخ به نام پروژه شکار نوترینوی IceCube قرار گرفته است.


 
۴ – کهکشان های هم نوع خوار
مانند زندگی بر روی زمین کهکشان ها نیز می توانند در طول زمان یکدیگر را بخورند، کهکشان آندرومدا همسایه کهکشان راه شیری در حال بلعیدن یکی از اطرافیان خود است. بیش از چندین خوشه ستاره ای از این بلعیدن در سراسر کهکشان پراکنده شده اند. بر این اساس احتمال دارد در سه میلیارد سال دیگر تصادم شدیدی بین کهکشان راه شیری و آندرومدا رخ دهد.۵ – امواج گرانشی
امواج گرانشی در بافت فضا - زمان توسط نظریه نسبیت عام انشتین پیش بینی شده اند. امواج گرانشی با سرعت نور حرکت می کنند اما برد آنها به حدی ضعیف است که دانشمندان انتظار دارند فقط بتوانند آثاری از آنها را طی حوادث عظیم کیهانی مانند ادغام سیاه چاله ها، رصد کنند. رصدخانه موج گرانشی تداخل لیزری (LIGO) و (LISA) دو آشکارساز طراحی شده برای دریافت امواج گریزان گرانشی هستند.

 
۶ – سیارات فراخورشیدی
تا اوایل دهه ی ۱۹۹۰ میلادی سیارات شناخته شده محدود به منظومه شمسی بود؛ اما اخترشناسان توانستند تا سال ۲۰۱۰ میلادی بیشتر از ۵۰۰ سیاره فراخورشیدی را کشف کنند. بیشتر آنها غول های گازی هستند و بعضی از سیارات سنگی در مدار نزدیک به کوتوله های قرمز نیز شناسایی شده اند. مشاهده سیارات کوچکتر از این فاصله کاری بسیار مشکل است اما انتظار می رود با ورود تکنولوژی های قوی تر به ستاره شناسی سیاراتی با اندازه زمین را نیز بتوان رصد کرد.


۷ – ماده تاریک
شواهد زیادی گواه بر آن است که ماده تاریک وجود دارد و بخش عمده ای از جهان را تشکیل داده است؛ اما با استفاده از فناوری های فعلی، نه می توان آنها را دید و نه به طور مستقیم شناسایی کرد. نامزدهای زیادی از نوترینوهای سبک وزن تا سیاه چاله های نامرئی برای منشأ این ماده در نظرگرفته شده اند. بعضی از دانشمندان حتی در مورد موجودیت این ماده شک دارند، آشکار شدن راز این مواد می تواند درک بهتری از گرانش را به همراه داشته باشد.۸ – تابش پس زمینه کیهانی
تابش پس زمینه کیهانی(CMB)  بازمانده بیگ بنگ است که گفته می شود طی آن جهان به وجود آمد. تابش پس زمینه ی کیهانی اولین بار در سال ۱۹۶۰ به صورت نویزی رادیویی که به نظر می رسید از همه جهات می آید، شناسایی شد. این امواج به عنوان یکی از بهترین شواهد برای نظریه بیگ بنگ مطرح می شوند. تحقیقات اخیر در مورد این امواج توسط ماموریت تلسکوپ فضایی WMAP و پلانک با دقت بالا بدست آمد و میزان درجه حرارتش منفی ۲۷۰ درجه سانتیگراد که حرارت زمان زاده شدن جهان است، تعیین شد.

 

۹ – سیاه چاله های کوچک
اگر تئوری رادیکال گرانش “جهان برین” که به بعد فرا فضایی پنجم اشاره می کند درست باشد، در سراسر منظومه شمسی هزاران سیاه چاله کوچک پراکنده شده است که هرکدام از آنها به اندازه هسته اتم و برخلاف برادران غول پیکر خود باقی مانده بیگ بنگ اولیه جهان هستند که بر فضا-زمان به دلیل ارتباط نزدیک با بُعد پنجم تاثیر متفاوتی می گذارند.


۱۰ – پادماده
به نظر می رسد ذرات تشکیل دهنده مواد طبیعی نسخه ای مخالف از خود دارند که به آن پادماده گفته می شود. به عنوان مثال: الکترون به صورت طبیعی دارای بار منفی است اما ضد ماده آن یا پوزیترون بار مثبت دارد. ماده و ضد ماده در تماس با هم یکدیگر را نابود می کنند و طبق معادله E = MC2 جرم آنها به انرژی خالص تبدیل می شود. دانشمندان به فکر ساخت فضاپیماهایی با موتور ترکیبی از پاد ماده هستند.

منبع: سایت علمی بیگ بنگ

ارسال کننده: مهدی مهدوی


فریلنسرینگ

نظرات  (۱۵)

عااااااااااااااالیییییییییییییییی

بسیار عالی.متشکرم .البته نمی دونم چراتصاویر باز نشدند.
۰۷ شهریور ۹۴ ، ۱۸:۲۲ احمدرضا آقایی
به به.
یک مطلب عالی که خیلی بهش علاقه دارم.
دم همه شما گرم.
من دیه حرفی ندارم D:
مطلب جالبی بود. مرسی :)
پادماده واقعاً مبحث جذابیه.
فکر می کنم بد نباشه بیشتر ازش بنویسین.
ازاین مطالب علمی درمورد فضا بازم بزارید.
ممنون میشیم.
۰۸ شهریور ۹۴ ، ۱۱:۴۹ زهرا احمدآبادی
جالب بود....
۰۸ شهریور ۹۴ ، ۱۱:۴۹ زهرا احمدآبادی
جالب بود....
جالب بود ... !!! 
کآش میشُد .. اوهوم ..
مِرسی ..
خواهــِش .. (:
۰۸ شهریور ۹۴ ، ۲۰:۱۷ یاور گلدوز مطلق
سلام
من مدتها پیش به این مباحث خیلی علاقه‌مند بودم و به خصوص از نوترینوها.. کرم چاله‌ها هم همیشه ذهنم را مشغول میکرد.
این مطالب همیشه جذاب هستند و آدم با علاقه نمیتواند از خیرش بگذرد.


کهکشان های هم نوع خوارها چه قد خوبن 
عالیییییییی:-)
پاسخ:
بله..همینطوره..
آقا تبریک..
تبریک به خودم..تبریک به شما..
خیلی مطلب خوبی بود..
۱۲ شهریور ۹۴ ، ۱۳:۳۶ آذین &گیتی
سلام
خیلی عالی بود..
خییییییییلی...

موفق باشید
چه جالب..
لایک.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی